Salsa „On2“

Šiuo metu tai bene populiariausias šokis pasaulyje. Be abejo, jokia statistikos įstaiga niekuomet nepajėgs suregistruoti tų milijonų, kurie salsą šoka arba bent jau laiko save salsos gerbėjais. O ir nereikia. Juk ar kam įdomu kiek žmonių pasaulyje žavisi, pavyzdžiu, Mocarto muzika?

Salsa – jautrus, aistringas ir energingas šokis. (Tiesą sakant, ne vienas salsero pasakys – ne tik šokis, o ir gyvenimo būdas.) Pakanka apsilankyti salsos vakarėlyje ir įdėmiau pažvelgti į žmones – jų akys švyti noru kuo giliau pasinerti į šį užburiantį šokio ir muzikos pasaulį.

Gerai šokti salsą, kaip ir bet kurį kitą šokį, nėra paprasta. Tačiau pramokti gali visi. O kiekvienas išmoktas salsos žingsnelis – tai vis naujas pojūtis, nauja spalva žmogaus gyvenime. Ne veltui salsa Lotynų Amerikoje reiškia dar ir padažą. Salsa – tai aistringai pikantiškas priedas, neišvengiamai pagardinantis žmogaus gyvenimą. Gal todėl dabar šio šokio galima mokytis kone kiekviename didesniame pasaulio mieste.
Žinomi keli salsos stiliai, iš kurių populiariausi yra kubietiškas, Niujorko ir Los Andželo. Kubietiška salsa yra kiek paprastesnė, labai smagi ir nuotaikinga, Niujorko ir Los Andželo stiliai –sudėtingesni, tačiau dar labiau užburiantys.
Salsa šokama poroje, atliekant daug sukinių ir greitų suktukų derinių. Įmantrūs žingsneliai (angl. – shines) – tai tarsi papildomi šokio papuošalai. Šokdami partneriai kartais išsiskiria ir vieni atlieka tam tikrus žingsnelius, jais interpretuodami muziką. Tačiau kontaktas su partneriu išlaikomas visuomet. Žingsneliai papildomi seksualiais klubų ir pečių judesiais bei išskirtiniu krūtinės judesiu (angl. – „Cuban motion“).
Šokant skaičiuojama iki aštuonių, tai vienas šokėjo taktas, kurį sudaro du keturių ketvirtinių muzikanto taktai. Per 8 šokėjo ketvirtines atliekami 6 žingsniai. Ketvirtoji ir aštuntoji ketvirtinės – pauzės. Priklausomai nuo stiliaus, salsa pradedama šokti nuo pirmosios, antrosios arba trečiosios šokėjo ketvirtinės. Kubietiška salsa šokama partneriams judant ratu, o Niujorko ir Los Andželo salsa šokama vienoje linijoje.
Salsa – labai bendruomeniškas šokis, ir būtent tai yra bene svarbiausia jo populiarumo priežastis. Salsa šokama teminiuose klubuose ir vakarėliuose, o šio šokio pamokos padeda įgyti bendrųjų šokio žinių ir technikos, leidžia mokytis vesti partnerį ir sekti jį, ir visa tai daryti stilingai. Be abejo, šokant salsą reikia atidžiai klausytis muzikos ir stengtis perteikti ją šokiu.
Pamokų metu partneriais patartina keistis, o vakarėlių metu su vienu žmogumi dažniausiai šokami 1–2 šokiai. Tikslas – pašokti su kuo daugiau žmonių, nes kiekvienas turi savitą įgimtą stilių, atsimena kitus judesius, skirtingai girdi interpretuoja muziką. Taigi šokant su daug žmonių patirsite dar daugiau gerų emocijų.
Šokio srityje terminas salsa siejamas su ypatingu muzikos ir šokio stiliumi, susiformavusiu maždaug septintajame XX amžiaus dešimtmetyje. Salsa – tai mišinys įvairių šokių bei ritmų, kilusių iš Afrikos ir Karibų jūros salų. Į vieną visumą jie susilydė Niujorke, kai į šį megapolį ėmė plūsti vis gausesnės muzikantų bendruomenės iš Kubos ir Puerto Riko.

Salsa, susiformavusi Jungtinėse Valstijose, šiuo metu populiari visame pasaulyje. Įvairių elementų salsai „paskolino“ daugelis šokių, kurių tėvyne tradiciškai laikomas Karibų jūros baseinas ir Lotynų Amerika: mambo, čia čia čia, son, rumba, bomba, plena ir kt. Be to, salsoje akivaizdūs ir afro-amerikietiškos muzikinės kultūros – džiazo, ritmenbliuzo ir soul – pėdsakai.
Žodis „salsa“ ispanų kalba reiškia padažą. Pasak vienos iš versijų, taip apie 1970 metus naująjį muzikos stilių pavadino žymiausia Lotynų Amerikos muzikos įrašų studija „Fania“, kuri tuo pačiu ėmėsi populiarinti salsą visame pasaulyje. Salsa, kaip vienas iš vadinamųjų visuomeninių šokių, tapo pasauline kultūra, jungiančia daugybę žmonių, propaguojančia ritmo, melodijos ir kūno judesio grožį ir skatinančia bendrauti, keliauti, sveikiau ir prasmingiau pramogauti.